دبیرستان دوره اول دخترانه حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام با مساحت 4300 مترمربع از سال 1369 فعالیت خود را آغاز نموده است. آموزشگاه دارای 3 پایه تحصیلی با آمار تقریبی حدود 300 دانش‌آموز، 30 دبیر و 16 نفر عوامل اجرایی شامل مدیر، معاونین آموزشی پایه‌های مختلف تحصیلی، معاونین اجرایی، پرورشی و فناوری، مربی بهداشت، مسئول آزمایشگاه و کادر اداری و خدمات است.
ساختمان آموزشگاه مجهز به آزمایشگاه، کتابخانه، نمازخانه، اتاق بهداشت و … است.
دبیرستان دوره اول دخترانه حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام در طول 32 سال فعالیت خود، پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه‌های مختلف آموزشی و پرورشی داشته است. با به‌کارگیری دبیران مجرب و جوان، تعمیق یادگیری مطالب درسی را تقویت بخشیده است و با بهره‌گیری از کادر آموزشی پیگیر و با تجربه در امر تعلیم و تربیت در کنار علم‌آموزی، در ابعاد فرهنگی و تربیتی نیز تلاش‌های زیادی انجام داده و دستاوردهای ارزشمندی در این زمینه داشته است.
این مجموعه همواره تلاش نموده تا با تربیت نوجوانانی شاد، مؤمن، با انگیزه و تلاشگر به آن‌ها کمک کند تا با کمترین حواشی روحی و روانی از دوره کودکی به دوران نوجوانی گذر کنند.
دبیرستان دوره اول دخترانه حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام در کنار تمام فعالیت‌های عام آموزشی و پرورشی، فعالیت‌های خاص و منحصر به خود را نیز دارد که از جمله آن می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
*با طرح شاخصه‌های شخصیت به تربیت نگاه عمیق‌تر و وسیع‌تری داشته، به ابعاد فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، اخلاقی و … متناسب با سن دانش‌آموزان توجه نموده است.
*جشنواره‌های فرهنگی، مهارتی متعدد که با مشارکت دانش‌آموزان برگزار می‌شود، در تکمیل فرایندهای تعلیمی و تربیتی مدرسه تأثیر بسزایی داشته است.
*با برگزاری اردوهای زیارتی، سیاحتی و علمی، علاوه بر ثبت لحاظی خوش و به یادماندنی برای دانش‌آموزان، به ایجاد روحیه خودسازی و اعتماد به نفس دانش‌آموزان کمک کرده است.
*به ورزش و فعالیت‌های ورزشی توجه ویژه نموده است.
*با ارزشیابی‌های پیشرفت تحصیلی در سطح مدارس مجتمع، دانش‌آموزان در بستر یک سنجش استاندارد و فراتر از سطح کلاس و مدرسه، به نقاط قوت و ضعف خود پی می‌برند.
*به آموزش نگاه ویژه‌ای داشته و با در نظر گرفتن ساعت اضافی برای دروس اصلی در برنامه هفتگی آموزشگاه، به غنی‌سازی یادگیری و تکمیل و تعمیق اهداف برنامه درسی کمک نموده است.
*با برگزاری کلاس‌های جبرانی و فوق‌برنامه آموزشی، به رفع ضعف‌های یادگیری پرداخته، دانش‌آموزان را از استفاده از کلاس‌های خصوصی خارج از آموزشگاه بی‌نیاز کرده است.
*در سامانه مدرسه هوشمند، اولیای دانش‌آموزان به صورت پیوسته در جریان روند تعلمی و تربیتی فرزندشان قرار می‌گیرند.
*با برگزاری جلسات مشاوره گروهی و فردی، به شناسایی و رفع مشکلات آموزشی و پرورشی دانش‌آموزان کمک می‌کند.
*با بهره‌گیری از سامانه مودل، امکان برگزاری کلاس‌درسی و جلسات را به صورت آنلاین در هر زمان فراهم کرده است.
*با بهره‌گیری از برد هوشمند، آموزش برای دانش‌آموزان ملموس‌تر و جذاب‌تر شده است.
و …
کوتاه سخن آن‌که ما در دبیرستان دوره اول دخترانه حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام همواره سعی می‌کنیم از طریق آموزش همه‌جانبه در محیطی پرتلاش، بانشاط و متعادل، فرزندان با ایمان پرورش دهیم که مستقل، اندیشمند، اجتماعی، مسئولیت‌پذیر و متکی به نفس باشند. مدرسه را خانه خود بدانند و به علم‌آموزی عشق بورزند و بیاموزند چگونه با ایمان به خدا و توکل به او به رویارویی چالش‌های فردا بروند